Göteborg Diyanet camii ”islamiskt centrum” adıyla 1977 tarihinde kuruldu ve Göteborg’ta kurulan ilk cami özelliğini taşımaktadır. Devamlı büyümekte olan türk toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için bir cami binasının artık bir zaruret olduğu değeli büyüklerimiz tarafında kabul edilmiş ve el ele vererek ilk camimizin açılmasında büyük çabalar harcanmıstır, Allah hepsinden razı olsun inşaallah.

Camimizin ilk yönetim kurulu başkanlığına Hasan Kaplan seçilmiş ve din görevlisi olarak, 1965 Ezher şeriat fakültesi mezunu olan Ali Top görevlendirilmiştir.

Camimizin ilk yönetimim kurulunun listesi

Başkan: Hasan Kaplan
İmam: Ail top
Hüseyin Sürer
Ramazan Altun
Ömer Kirdiş
Yusuf Çorap
Ìlyaz hoca
Yusuf Kibar
Kerim kirdiş
Mirza,Pakistanli
Azim Baran
Süleyman Aygül

Zamanla halkımızın dahada kalabalıklaşması ile Drottning gatan 2 deki cami lokali yetersiz olmaya başladı ve daha büyük cami lokaline ihtiyaç duyulmaya başlandı. Zamanla değişik adreslerde görev yapılmaya çalışıldı ve artık kendimize ait bir cami binasının gerekliliği hep tartışildı ama bir türlü gerçekleştirilemedi.

Camimiz şu anda mülkü kendisine ait olan Turbingata 8  deki binasında görev yapmaktadır. Cami bölgesindeki yeni yapılanma sebebi ile cami binamızın yıkılmasına karar verilmiştir. Değerli kardeşlerimizin azimle yaptığı uğraşlar ve çalışmalar sonucu yakın bir zamanda artık kendimiza ait bir cami kompleksinin yapımına başlanacaktır, Allah emeği geçen herkesten razı olsun.