Göteborg Diyanet Anadolu Kadınlar ve Gençler Derneği 23.09.2005 tarihinde dönemin Camii İmamı İsmail Kayabaş önderliğinde, Göteborg’ta yaşayan bayanlara her alanda yardımcı olabilmek amacıyla kurulmuştur.

Derneğimiz, gerçekleştirdiği kermesler, eğlenceler,gezi programları ve alanında uzmanların sunduğu seminerlerle kadınlarımızın sosyal hayatlarını aktif hale getirmeye gayret göstermiştir. Bu programlar sayesinde kadın ve genç kızlarımızı biraraya getirip kaynaştırma ayrıca yeni neslin birbiri ile tanışıp aralarında güzel dostlukların kurulması hedeflenmiştir. Üyelik şartı gözetmeksizin derneğimize başvuranlara cenaze yıkama ve kefenleme konusunda da yardım edilmektedir.

Dini ve kültürel anlamda, bayanların ihtiyaçları doğrultusunda onlara her türlü yardımı sunmuştur. Bu bağlamda dinimizi öğretmek adına T.C Stockholm Sosyal İşler ve Din Hizmetleri Müşavirliği aracılığıyla Türkiye’den bayan din görevlisi getirtilmekte ve derneğimizin çatısı altında kadınlarımıza, kızlarımıza Kur’an-ı Kerim ve din eğitimi verilmektedir.

Önceki yıllarda bilmeyenlerin öğrenmesi, bildiği halde kendini geliştirmek isteyenlerin önünün açılması amacıyla İsveçce dil kursu düzenlenmiştir. Bunların yanında zaman zaman bilgisayar, jimnastik, dikiş ve yemek kursları düzenlenerek kadınlarımıza yardımcı olunmuştur.

Önümüzdeki zaman dilimi içerisinde faaliyetlerimizi daha da genişletmek ve kadınlarımıza faydalı olmak adına piknik, gezi ve müze ziyaretleri planlanmaktadır.
Sonuç olarak derneğimiz, dini ve kültürel değerler ile üyeleri arasında yapmış olduğu köprü vazifesinin yanında, onlara ferdi ve sosyal hayat kalitelerini artırmayı, becerilerini geliştirmeyi, maddi-manevi destekleriyle onları mutlu edecek faaliyetler yapmayı kendisine görev kabul etmiştir.